Jak dobrać optymalną gitarę? Na jakie materiały warto postawić?
Dziś zajmiemy się kwestią wyboru Państwa idealnej gitary, ponieważ bardzo wiele osób ma nieskończoną ilość związanych z tym dylematów, a ja dużo nocnego odpisywania na liczne pytania.
Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie do czego będziemy używać instrumentu – do nauki, na studia, a może do częstego koncertowania? Druga kwestia, to informacja kto ma używać gitary. To trochę tak jak z garniturem szytym na miarę – krawiec musi „wymierzyć” klienta, ponieważ każdy jest unikalny i wyjątkowy. Tak samo jest w tym przypadku. Należy przygotować następujące informacje:
- wiek i wzrost przyszłego użytkownika
- rozmiar dłoni i palców – może się okazać, że warto dopasować to indywidualnie
- poziom zaawansowania gitarzysty
- wykonywany repertuar i prognozy dalszego kierunku rozwoju
- indywidualne preferencje akustyczne
- preferencje w kwestii wizualnej – rodzaj użytych materiałów, sposoby wykończenia
- inne osobiste parametry i preferencje klienta
Dobrze jest omówić to podczas wstępnego spotkania lub dłuższej rozmowy telefonicznej, tak aby żaden szczegół nie umknął uwadze i wszystko mogło zostać wykonane zgodnie z umową.
Co z rozmiarami?
Zważywszy na częste pytania poruszę ten temat już tutaj. Istnieje możliwość przygotowania gitary w każdym rozmiarze – 1/4, 1/2, 3/4 i 4/4. Natomiast musimy się dobrze zastanowić czy warto inwestować tak dużą kwotę na gitarę, która po roku może stać się zbyt mała. Straty z tego tytułu mogą sięgać nawet kilku tysięcy zł. Warto też podkreślić, że koszt wykonania mniejszych gitar absolutnie nie jest niższy, ponieważ nakład pracy jest identyczny, a ponadto w przypadku małych gitar lutnik musi się zmierzyć z mniejszą pojemnością akustyczną, co utrudnia wydobycie wymaganej głębi brzmienia.